تفاوت های بین روکش pvc و روکش ملامینه

تفاوت های بین روکش pvc و روکش ملامینه

تفاوت های بین روکش pvc و روکش ملامینه

روکش پی وی سی چیست؟

PVC پلاستیکی سخت است که به ‌وسیله اضافه کردن روان کننده‌ ها، نرم و انعطاف‌ پذیر میشود. همچنین در شرایط حاضر یکی از ارزشمندترین محصولات صنعت پتروشیمی است. PVC نسبت به مواد پلیمری دیگر ارزان بوده و میتوان با آن انواع محصولات مختلف را ساخت. در سال های اخیر PVC جایگزین بسیار خوبی برای مصالح ساختمانی بوده است و به خاطر ماندگاری محصول تولید شده با این ماده، بسیار پر کاربرد است و مصالح سنتی که قابلیت تولید با PVC را نداشته باشند به مرور از چرخه بازار کنار میروند.

 

کاربرد های روکش پی وی سی:

سقف کاذب

علائم راهنمایی و رانندگی

سقف های تزئینی

کابینت های خودرو، قطار، مترو و کشتی

پنجره ها و یا درب ها

روکش مخازن آبکاری، اسیدی و قلیایی

روکش برای حفاظت از ماشین آلات

قابل استفاده در ماکت های ساختمانی

لاکرهای استخر

پارتیشن سرویس های بهداشتی

کابینت در آشپزخانه، حمام و سرویس های بهداشتی

قابلیت استفاده در صنعت مبلمان سازی

قابل استفاده در مبلمان شهری

 

روکش ملامینه چیست؟

ملامینه نوعی ورق است که خرده های چوب با چسب مخصوصی به هم آمیخته و مخلوط شده اند و یک روکش زیبا بر روی آن پرس میشود تا هم زیبایی به همراه داشته باشد و هم مقاوت ورق بیشتر شود. فرق روکش PVC و ملامینه در مرغوبیت آن میباشد که معمولا توسط یک لایه با طرح چوب یا دیگر طرح ها که در برابر خط و خش های معمولی مقاوم هستند روکش میشود. تفاوت روکش پی وی سی با ملامینه در این است که اولا روکش PVC از نظر قیمتی ارزانتر است ثانیا ملامینه در برابر آب و رطوبت مقاوم نیست و در صورتیکه در معرض رطوبت باشد باد کرده و از حالت طبیعی خود خارج میشود.

 

کاربرد روکش ملامینه

میزهای ال سی دی.

میز و صندلی های مطالعه.

 میز و صندلی های اداری .

میز و صندلی های نهارخوری .

سرویس های خواب .

اکثر روکش های مبل اداری و مبلمان منزل .

ذکر این نکته نیز حائز اهمیت است که همگی روکش ها در حال بروز رسانی و تغییر شکل بوده که از ملامینه به ممبران قابل تبدیل میباشند.

 

نتیجه گیری کلی:

فاحش ترین تفاوت روکش پی وی سی یا وکیوم PVC با دیگر روکش ها در کیفیت و مرغوبیت آن میباشد. روکش پی وی سی ،زیبایی و ظرافت بسیاری در طرح و رنگ دارد. از جمله دیگر تفاوت های روکش پی وی سی و روکش ملامینه میتوان به  نوع کاربری و استفاده از آنها در صنعت چوب و محصولات چوبی ؛صرفه اقتصادی روش pvc ، استفاده از لایه نازک روکش PVC بر روی ام دی اف یا نئوپان در اکثر کارگاه ها و مقاومت و طول عمر بالای روکش pvc میتوان اشاره کرد